Ekonomi

Rekabet Kurumu: 2022’de 86,2 milyar TL’lik işlem sonuçlandı

Rekabet Kurumu, “2022 Birleşme ve Devralma Görünüm Raporu”nu yayınladı. Rapora göre, geçen yıl toplam 245 birleşme, devralma ve özelleştirme süreci Kurum tarafından incelendi.

Özelleştirmeler hariç bu süreçlerin 82’sinde hedef şirket Türkiye Cumhuriyeti hükümlerine göre kurulan Türk menşeili şirketler olurken, bu süreçlerin toplam işlem maliyeti 72 milyar 209 milyon TL oldu. Toplam süreç maliyeti yaklaşık 14 milyar TL olan yedi özelleştirme süreci birebir incelendi. Böylece 2022 yılında Türk menşeili firmalar için öngörülen toplam işlem maliyeti 86,2 milyar lira oldu.

Geçen yıl şirketin Türkiye menşeli olduğu birleşme ve satın almalar arasında en fazla işlem sayısı ve işlem maliyeti en yüksek olan 8 süreçle “Elektrik enerjisi üretimi, iletimi ve dağıtımı” alanında hedef raporlandı. Aynı alanda yine 8.35 milyar lira bildirildi.

Aynı dönemde incelenen 7 özelleştirme süreci “elektrik enerjisi üretimi, iletimi ve dağıtımı”, “havaalanı işletmeciliği”, “doğal gaz ithalat ve dağıtımı” ve “imalat” olmak üzere çeşitli alt kollara aitken, özelleştirme süreci ile özelleştirme süreci Bildirilen en yüksek maliyet 9,75 milyar TL oldu. “havaalanı işletmeciliği” alanında gerçekleşti.

Geçen yıl 36 farklı birleşme ve devralmada yabancı yatırımcıların Türk menşeli şirketlere yatırım yapması öngörülmüştü. Bu yatırımcıların ortasında süreç bazında yapılan sıralamaya göre Hollanda ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden yatırımcılar 5 süreçle ilk sırayı aldı. Hedef şirketin Türkiye menşeli olduğu bu süreçlerde yabancı yatırımcılar tarafından gerçekleştirildiği bildirilen yatırım bedeli yaklaşık 43 milyar lira olarak hesaplandı.

Geçen yıl yabancıların yurt dışında gerçekleştirdiği 145 birleşme ve devralma süreci de incelendi. Türk menşeili şirketlere doğrudan yatırımın öngörülmediği bu süreçlerde, bildirilen toplam süreç maliyeti 5 trilyon 570 milyar lira oldu.

Rapora göre, yabancı yatırımcıların 2022’de küresel düzeyde Türkiye’de 36, yurt dışında 145 olmak üzere gerçekleştirmeyi planladıkları toplam işlem sayısı 181 olarak kaydedildi. Bu işlemler ekonomik faaliyet alanlarına göre sıralandığında en çok Motorlu kara taşıtları ve motosikletlerin toptan ve perakende ticareti ile onarımı, programcılık ve yayıncılık faaliyetleri, makine ve teçhizatın montaj ve onarımı, temel farmasötik ürünlerin imalatı ve finansal hizmetler dünyada yatırım yapılan sektörler arasında öne çıkıyor.

Rekabet Kurulu, birleşme ve devralma işlemlerine son bildirim tarihinden ortalama 15 gün sonra karar verdi. Bu süre içerisinde 3 adet süreç Heyet tarafından nihai incelemeye alınırken, bildirimde bulunan taraflardan alınan taahhütler çerçevesinde 1 adet işleme izin verilmiştir. Diğer süreçler için inceleme süreçleri devam etmektedir. (EKONOMİ HİZMETİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu